
Atracții turistice pe Transfăgărășan! Nu rata Cetatea Poienari și Omul de Fier!
Începând din data de 2 august 2025, s-a redeschis accesul la Statuia lui Prometeu – „Omul de Fier” de pe Transfăgărășan. Zona a trecut recent prin lucrări importante realizate de Hidroelectrica, precum montarea unui gard metalic solid și instalarea unui gard electric, pentru a preveni accesul urșilor în perimetru. Situată într-o locație spectaculoasă, Statuia lui Prometeu – „Omul de Fier” este unul dintre obiectivele turistice emblematice din Muntenia. A fost realizată în anul 1965 de sculptorul Constantin Popovici și îl înfățișează pe Prometeu cu un fulger în mână – simbol al electricității. Are o înălțime de 10 metri, este realizată din bronz / aliaj metalic și este așezată pe un soclu din beton armat.
În apropiere se află Cetatea Poienari – adevărata cetate a lui Vlad Țepeș, o încântătoare fortăreață medievală, aflată în vârf de munte. La Cetatea Poienari se poate ajunge urcând o scară cu 1.480 de trepte din beton, care şerpuiesc printr-o pădure deasă de fag. Priveliștea de sus este impresionantă și vă va recompensa pe deplin efortul. Odată urcate cele 1480 de trepte zidite până în coama dealului, de la înălţimea cetăţii pot fi admirate priveliștile frumoase ale văii Argeșului și Munții Făgăraș.
Accesul la Cetatea Poienari se face în grupuri organizate, la orele:
· 09:00
· 11:00
· 13:00
· 15:00 (ultima urcare)
Tarife acces Cetate Poienari:
Tarife acces Cetate Poienari:
· 30 lei / adult
· 20 lei / elevi, studenți, pensionari
Biletele pot fi achiziționate la fața locului sau online prin platforma ARGES TOURIST PASS: https://www.romanian-adventures.ro/oferte/arges-tourist-pass